Wrastający paznokieć u stopy

Spis treści

Dbanie o nasze stopy zawsze było dla większości z nas priorytetem. Choć możemy wiele czasu poświęcać na pielęgnację i zabiegi kosmetyczne to jednak z biegiem czasu mogą pojawić się schorzenia, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jednym z nich z całą pewnością jest wrastający paznokieć, którego nikt z nas nie powinien lekceważyć. Czym więc jest wrastający paznokieć, jakie są jego przyczyny i jak przebiega leczenie?

Co to jest wrastający paznokieć u stopy?

Wrastający paznokieć może pojawić się zarówno u stóp jak i w przypadku dłoni. Niemniej jednak znacznie częściej schorzenie to pojawia się on w przypadku dużego palca stopy. Na czym więc polega to schorzenie i czym ono jest? Otóż najprościej rzecz ujmując, płytka paznokcia zaczyna boleśnie wrastać w skórę, która jest zlokalizowana tuż przy niej. W efekcie odczuwamy szereg nieprzyjemnych dolegliwości jak chociażby wspomniany już dyskomfort, stany zapalne, czy naciecze ropne. Wspomniane zostało, że wrastający paznokieć najczęściej pojawia się w obrębie dużego palca u stopy, co absolutnie nie jest przypadkowe. To właśnie w tym miejscu płytka paznokcia jest najtwardsza i najsilniej może ona dosłownie wbić się w naszą skórę.

Jakie są przyczyny wrastającego paznokcia?

Schorzenie jakim jest wrastający paznokieć tak naprawdę może mieć co najmniej kilka przyczyn, a zdecydowana większość z nich jest od nas w pełni zależna. W pierwszej kolejności warto tu wskazać na noszenie nieodpowiedniego obuwia. W momencie kiedy nasze buty nie są dopasowane pod względem rozmiaru - ściskają stopę, są zbyt luźne lub mają zbyt wysoki obcas - dochodzi do mechanicznego urazu, a płytka paznokcia jest wręcz zmuszona do tego, by wrastać w naszą skórę. Kolejną z przyczyn wrastającego paznokcia może być nic innego, jak tylko jego nieodpowiednie obcinanie. Często decydujemy się na zbyt mocne wycięcie brzegów płytki paznokcia lub jej zbyt krótkie obcięcie. Warto również wspomnieć tu o przyczynach wrastającego paznokcia, do których można zaliczyć:

  • uwarunkowania genetyczne - niektórzy mogą mieć po prosty wrodzone predyspozycje do rozwoju tego schorzenia;
  • skaleczenie podczas usuwania skórek;
  • grzybica paznokci;
  • przytrzaśnięcie lub zmiażdżenie paznokcia;
  • paznokcie rurkowate;
  • płaskostopie;
  • wady postawy.

Wszystkie, wymienione wyżej czynniki mogą predysponować nas do rozwoju tego schorzenia i jednocześnie zwiększać ryzyko pojawienia się wrastających paznokci.

Leczenie wrastającego paznokcia - do kogo należy się zgłosić i jak ono przebiega?

Wrastający paznokieć z całą pewnością jest jedną z tych dolegliwości, których nie powinniśmy lekceważyć. Może on bowiem doprowadzić do bolesnych stanów zapalnych, a także narośli popularnie nazywanej "dzikim mięsem". Jeśli więc zaobserwowaliśmy u siebie wrastanie płytki paznokcia w skórę, należy niezwłocznie udać się do podologa. Jest to specjalista z zakresu diagnostyki i leczenia chorób stóp. Jak więc łatwo można się domyślić, pomoże on nam przywrócić właściwy kształt i kierunek wzrostu płytki paznokcia. Dawniej stosowano wyłącznie chirurgiczne zabiegi polegające na usunięciu wrastającego paznokcia. Obecnie jednak doświadczeni podolodzy wykorzystują specjalistyczne klamry ortonyksyjne. To sprawdzony sposób terapii, który w bezpieczny sposób nadaje płytce paznokcia nowy tor wzrostu i zapobiega jej dalszemu wrastaniu w skórę. Zadaniem klamry ortonyksyjnej jest uniesienie bocznych krawędzi płytki w taki sposób, by odciążyć skórę i jednocześnie przynieść natychmiastową ulgę pacjentom. Jej założenie jest bezbolesne, a efekty terapii są spektakularne.

Dane kontaktowe

 
GABINET PODOLOGICZNY
Jachowicza 30 A
(Za dawnym budynkiem "Solidarności" nieopodal salonu sukien ślubnych)
09-400 Płock
 
 
tel. 791-859-993
Możliwe wizyty w niedziele po uprzednim kontakcie telefonicznym.
 
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Podo Pedi || Projekt i wykonanie: HEDEA
Polityka plików cookies

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.